Контакти

03045, м. Київ,
вул. Новопирогівська, 64А
тел.: +38 044 259 37 10,
факс: +38 044 259 55 25 mail@brokcenter.com.ua






Коносамент

Коноса́мент — товаророзпорядчий документ, цінний папір, що видається морським перевізником вантажу його відправнику, що засвідчує прийняття вантажу до перевезення і містить зобов’язання доставити вантаж до пункту призначення і передати його одержувачу.

Функції коносаменту

Коносамент виконує три основні функції:
свідчить про укладення договору перевезення вантажу морським шляхом, за яким перевізник зобов'язується доставити вантаж та видати отримувачу;
засвідчує факт прийняття вантажу для перевезення;
є товаросупровідним документом, оскільки дає право на одержання вантажу тому, на кого він виписаний.
Коносамент як договір морського перевезення.
У момент відправлення вантажу морським транспортом відправник повинен укласти договір перевезення із морським перевізником, визначивши пункт призначення, умови перевезення та оплати. Виписуванням коносаменту, перевізник підтверджує укладання такого договору, при цьому всі основні умови цього договору переносяться в коносамент.

Коносамент виписується (підписується капітаном або аґентом перевізника) у момент прийняття вантажу на борт. Таким чином підписаний коносамент одночасно є документом, що підтверджує факт передачі вантажу для доставки (замінює акт приймання-передачі).

Одержання вантажу за коносаментом Видача вантажу здійснюється проти пред'явлення коносаменту. Відправник зобов'язаний передати оригінал коносаменту отримувачу вантажу. Це надає можливості обігу коносаменту, а також є додатковим способом захисту прав (відправивши вантаж відправник може не передавати оригінал коносаменту отримувачу до моменту виконання зустрічного зобов'язання, наприклад, оплати). Відсутність оригіналу коносаменту позбавляє отримувача можливості отримати вантаж.

Ефективність коносаменту на відміну від відправлення із зазначенням одержувача без надання одержувачу оригіналу документу також підкріплюється:

отримувач ознайомлений із умовами перевезення, оскільки вони зазначені на оригіналі документу, який він має у своїй власності, умови коносаменту є максимально стандартизовані та зрозумілі для всіх сторін, оригінал коносаменту може використовуватись для застави, що є більш ефективним, ніж застава майнових прав.

Джерело: Вікіпедія